На Батьківщині поета
"Не в камне ты, поэт, – в сердцах людей!
Твои стихи летят, как будто птицы,
Им не страшны ни время, ни границы,
Они сильны, как крылья лебедей!
Ты насладиться жизнью не успел,
Подвергся жесточайшим испытаньям,
Нечеловеческим, мучительным страданьям,
И песнь свою – как жаль! – ты не допел!
Но вот воскрес ты снова, смерть поправ,
И стал душой и совестью народа.
Пускай над Янисолем мчатся годы,
Всегда ты будешь с нами, Костоправ!"
(«Роздуми біля пам’ятника Георгію Костоправу», Донат Патрича, с. Малоянісоль.)
116 років минуло з дня народження Георгія Костоправа. Всього 34 роки доля відміряла великому румейському поету. Але за цей період він зумів зробити дуже багато і має повне право називатися першим класиком літератури Греків Приазов'я і сказати про себе:
Друзья и братья!
Родина!
Я сердце вам открою!
Любовь мою и жизнь
Отдам вам до конца!
Ім’я поета було відоме не лише в Радянському Союзі, але і далеко за його межами. В друкованому органі компартії США – газеті «Вперед!», яка друкувалась на грецькій мові, поет Д. Еристеас писав:
«Поему Костоправа «Ламбос» треба додати до кращих ліричних творів, які дала нам за останні роки наша новогрецька поезія взагалі».
Федерація грецької спільноти України багато зробила для увічнення імені поета Костоправа і підготовки до 100 річниці зо дня його народження. До цієї дати були надруковані праці: «Георгій Костоправ: поет і громадянин» (автор П. Мазур), «Грецькі літератори – сучасники Георгія Костоправа» (автор О. Хаджинова).
Федерація грецьких суспільств України, Маріупольське суспільство греків разом з МГУ , Володарська районна і Малоянісольська сільська грецька спільноти розробили комплекс заходів:
1. Відбулось відкриття меморіальної дошки засновнику національної літератури греків в Україні Григорію Костоправу. Вона встановлена на будинку, де розміщувалась редакція грецької газети «Коллектывистыс», в якій працював і починав свою літературну діяльність Георгій Антонович.
2. Напередодні дня його народження вийшла сторінка «Калиспэра», пройшли літературні читання, зустріч з рідними Георгія Костоправа, відвідування Костоправського музею, де сталося відкриття різнопланової експозиції про життя і творчість Г. А. Костоправа з рідкісними світлинами, книгами, документами.
3. Серед інших ювілейних заходів пройшов мітинг і покладання квітів до пам’ятника Г. Костоправу на його батьківщині в с. Малоянісоль.
Треба назвати багато імен людей, які провели велику
роботу з відновлення невідомих фактів біографії поета.
Перш за все, це Микола Аджавенко із Мангуша. Дослідник
надрукував в «Елінах України» – добротний нарис про життя
поета, зробив цікаві повідомлення на Костоправських
читаннях на базі Маріупольського гуманітарного університету. Треба також відмітити старання Стеліоса Елініадіса, який багато зробив для популяризації літератури елінів Приазов'я взагалі і саме творчості Г. Костоправа.